Informacje o projekcie HelP
Alarmująco wysoki wskaźnik wczesnych emerytur wśród nauczycieli z powodów zdrowotnych od lat dziewięćdziesiątych zwrócił uwagę badaczy europejskich oraz polityków na potencjalnie negatywne, niezdrowe konsekwencje pracy nauczycieli.
Stres psychosocjalny oraz związany z pracą, psychowegetatywne zaburzenia, syndrom wypalenia zawodowego, prześladowanie (tyranizowanie) w miejscu pracy, nieobecności oraz wczesne przejście na emeryturę wydają się być szeroko rozpowszechnionym oraz dramatyczne wzrastającym zjawiskiem na terenie Europy. Powodują one nie tylko cierpienia, czy też załamania jednostkowe, ale również ogromne koszty dla funduszy publicznych i służby zdrowia z racji wysokich wskaźników zachorowań, terapii czy wczesnych emerytur. Ponadto emocjonalne wyczerpanie nauczycieli z pewnością wpływa na jakość uczenia oraz ma negatywne konsekwencje dla uczniów.
Aktualności
Itay: Theatertherapy against burnout
Art and creativity can fight stress also if your work in hospital. This are the results of a two-year research project entitled "Co-health of the Social and Community Theatre Centre" run by the University of Turin. The research involved almost one hundred students and healthcare professionals. The technique called social community theater" reduced by up to 30 percent of the effects of stress affecting especially the helping professions, such as doctors, nurses, but also teachers and educators. The greatest benefits regarded emotional exhaustion and personal fulfillment. The network of personal relationships had a positive impact on the self-esteem as well as family cohesion.
Picture: pixabay
Nasz partner z Niemiec
W polskiej prasie ukazał się artykuł prezentujący jednego z partnerów Projektu HelP - Schön Klinik Roseneck mającą siedzibę w miejscowości Prien, położonej nad jeziorem Chiem, na południowy wschód od Monachium. Klinika profesjonalnie zajmuje się problematyką wypalenia zawodowego także wśród nauczycieli.
Artukuł pochodzi ze strony Gazety Wyborczej: przejdź do strony
Głębsze spojrzenie na wypalenie zawodowe nauczycieli
Lisa Sonnabend, Süddeutsche Zeitung/Worldcrunch 2013-03-13,ostatnia aktualizacja 2013-03-15 11:25:48
Na południe od Monachium znajduje się klinika specjalizująca się w leczeniu problemów natury psychologicznej u nauczycieli. Przyczyny nie zawsze są takie oczywiste.
Michael Glockner stał się taki, jak niektórzy z jego uczniów: zaraz po powrocie do domu lądował na kanapie i włączał telewizor. W weekendy przestał wychodzić na spotkania czy pobiegać, po prostu leżał w łóżku do zmroku. Ale nauczyciel nie był leniwy - on był chory. Michael Glockner, którego personalia zostały zmienione, cierpiał na syndrom wypalenia zawodowego.
Ten 41-latek siedzi na drewnianym krześle w gabinecie lekarskim i opowiada swoją historię. Ma na sobie stylowy szalik, koszulę w biało-niebieskie paski i ciemne dżinsy. Czasami się śmieje i przeważnie wydaje się kipieć energią - tylko momentami wygląda na zmartwionego. Nie uczy już od miesiąca - teraz jest pacjentem. Jest leczony na depresję w Schön Klinik Roseneck w miejscowości Prien, położonej nad jeziorem Chiem, na południowy wschód od Monachium. Klinika specjalizuje się w leczeniu nauczycieli, u których stwierdzono zaburzenia psychosomatyczne.
Foto: Schön Klinik Roseneck